Oļegs Tillbergs

Oļegs Tilbergs 20. gadsimta 90. gados bija viens no redzamākajiem latviešu laikmetīgās mākslas – tā saucamās “instalatoru” pirmās paaudzes –  pārstāvjiem. Viņa instalācijas piesaista ar savu monumentalitāti un asociatīvo daudzslāņainību. Tajās bieži apspēlētas padomju un postpadomju reālijas. 90. gadu sākumā, veidojot instalāciju “Pali” (1994), Tillbergs Rīgas mazdārziņos savāca simtiem sarūsējušu spaiņu, pārvēršot tos par cilvēku likteņu tēliem – smaga un nežēlīgi grūta darba simboliem. Tilberga izstādītie spaiņi kādreiz bijuši jauni un spoži, tāpat kā sievietes un vīrieši, kas tajos nesuši ūdeni, pienu, kartupeļus, cementu, atkritumus un daudz ko citu. Sarūsējušie, savu dzīvi nodzīvojušie spaiņi pārtapuši par vēsturiskas kolektīvās pieredzes simbolu, bet to vietā nāks atkal jauni, jo, kamēr pastāv cilvēks, tikmēr pastāv darbs.

1997. gadā Jūrmalā notika starptautisks zinātniski praktisks seminārs “Naftas termināli Austrumbaltijā – vides problēmas”. Tā laikā Tillbergs jūras malā radīja ekoloģiskajai krīzei veltītu instalāciju “Baltie spārni”. Naftā izmērcēti balti palagi plivinājās virs naftas mucām, rosinot saskatīt tajos putnus, kas nespēj pacelties spārnos un lidot tālāk.

Pali. 1994.

Baltie spārni. 1997.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzzināt vairāk