Pēdējo 30 gadu laikā Latvijas mākslinieku radīti mūsdienu vizuālās mākslas darbi

Par projektu

“Mākslas kolekcija 2020” ir vairāk nekā 300 mūsdienu mākslas darbi, kuri papildinājuši Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekciju.

Ar mērķi “mazināt Covid-19 pandēmijas izraisīto seku ietekmi uz kultūras nozari, atbalstīt krīzes skartos šobrīd aktīvi strādājošos māksliniekus un vienlaikus kvalitatīvi papildināt muzeja krājumu” (Ministru kabineta 18.06.2020. Rīkojums Nr. 339) Latvijas Nacionālais mākslas muzejs 2020. gada vasarā no valsts budžeta saņēma 550 000 euro mākslas darbu iepirkumam .

Lai nodrošinātu kvalitatīvu un pārskatāmu mākslas darbu atlases procesu, muzejs izveidoja Ekspertu komisiju, kurā apvienojās pieci muzeja speciālisti un pieci pieaicināti eksperti. Pamatojoties uz nolikumu, eksperti izvērtēja pēdējo 30 gadu mākslas ainas atspoguļojumu  muzeja kolekcijās un apzināja, kuras šī perioda mākslas parādības un autori LNMM kolekcijā nav pārstāvēti nemaz vai arī ir pārstāvēti ar minimālu darbu skaitu.

Unikālās iepirkumu programmas rezultātā muzeja krājums tika papildināts ar 107 visu paaudžu šobrīd aktīvi strādājošu mākslinieku vairāk kā 300 darbiem. Kolekcijā ir pārstāvēts plašs vizuālās mākslas nozaru spektrs – glezniecība, tēlniecība un objekti, fotogrāfija, video, kā arī jauktu mediju instalācijas, starpdisciplināri projekti un dizaina mākslas darbi. Mākslas darbi aptver daudzveidīgu tēmu loku un emocionālo noskaņu amplitūdu – no vispārcilvēciskām vērtībām un globālām aktualitātēm līdz personīgā pieredzē balstītiem pārdzīvojumiem, no neitrāla vērojuma līdz ironiskam vai provokatīvam vēstījumam. 

Vienlaikus  parādīt visu “Mākslas kolekciju 2020” izstāžu zālē nebūtu iespējams, taču tiešsaistes platformā tā būs pieejama ikvienam. Digitālajā katalogā sniegta informācija par katra mākslas darba tapšanas apstākļiem un ideju, kā arī pievienota tehniskā informācija un attēls. 


Mākslas eksperti

  • Māris Čačka

    Daugavpils Marka Rotko mākslas centra vadītājs, Kultūras ministrijas Vizuālās mākslas padomes loceklis.


    “Uzskatu, ka mākslā un muzeja darbā kopumā kā vislielākajai vērtībai jābūt novērtētam un atbalstītam māksliniekam. Pēdējo četrdesmit – piecdesmit gadu laikā šis, izskatās, ir vērienīgākais LNMM iepirkums, kas turpinās stāstu par Latvijas mākslu šodienā un nākamajās paaudzēs. Esmu gandarīts par konstruktīvu sadarbību ar kolēģiem Ekspertu komisijā un līdzsvaru iepirkumā starp mākslinieku paaudzēm un atšķirīgajiem mākslas medijiem, sabalansējot iepirkumu arī ar līdz šim pārstāvēto autoru rokrakstu kolekcijā un rodot krājuma papildināšanas iespēju ar autoriem, kas kolekcijā nonāk pirmo reizi.”


Meklē mākslas kolekcijā

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzzināt vairāk